RJUG #36 ” Ile kosztują wyjątki w Javie?”

header_RJUG_#36-min
Date
24.11.2021 at 19:00 GMT+1
Venue
Lord Jack Rzeszów
Registration
Closed
Language
Polish

🎙 ” Ile kosztują wyjątki w Javie?”

“throw exception” – zwykłe wyrażenie kontroli przepływu czy ostateczność, której programista powinien używać tylko w szczególnych sytuacjach?Odpowiedź na to pytanie, poza aspektem estetycznym ma też aspekt wydajnościowy.
O ile dyskusji estetyce kodu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, to wydajność (na szczęście) można zmierzyć.
Postaramy się więc, używając takich narzędzi jak Gatling, JMH i JFR, zmierzyć jak kosztowne jest rzucanie wyjątków i zastanowimy się, co można z tym zrobić.
Dzięki przeprowadzeniu tych eksperymentów uzyskamy pewną odpowiedź na te pytania. Ale nie jest to jedyny cel spotkania. Chodzi bowiem przede wszystkim o poznanie i dobrą zabawę tymi narzędziami (prowadzący na co dzień jest całkiem zwyczajnym developerem).

BIO: Józef Tokarski
Full-stack Java/Web developer i tech-lead w Sii Polska. Wcześniej pracował w różnych technologiach i rolach w branży IT. Dlatego wybór Javy na trzon swojego skill-setu nie jest wyborem przypadkowym.
Realizując każdy projekt stara się go czuć i rozumieć w wielu aspektach, dlatego z powagą zajmuje się również Front-endem Webowym.
Z zamiłowaniem wdaje się w każdą dyskusję o programowaniu, o dobrych i złych rozwiązaniach i o tym, co można zrobić lepiej.
Poza programowaniem nie potrafi pochwalić się żadnym ciekawym hobby.

Written by

Jakub Lange
Jakub Lange Nov 19, 2021